Sezonun son kallavi izin dönemi geliyor. 30 Ağustos ve ardından gelen Kurban Bayramı tatilleri ile bir haftalık bir izin dönemi başlıyor. Bu dönem memleketine gidecekler, tatile gidecekler için eşsiz bir fırsat. Sorun da burda zaten; hepimiz aynı dönemde yollara düşüp sonra geri dönmeye çalışacağız. Yapacağınız seyahatler için size hayati hatırlatmalarda bulunmak istedik. Ucuz uçak bileti bulmaktan, bavul-bagaj işlerine, uzun uçuşları, jet-lag sorununu aşmanın yollarına kadar tavsiyelerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Ucuz uçak bileti meselesi

Eğer en az 3 ay öncesinde seyahat planınızı yaptıysanız, uçak bileti konusunda şanslısınız. Yüksek sezon uçak biletlerini, uygun fiyatlara almış olmanız mümkün. Ancak son dakikacı iseniz, bu dönemde, uçak bileti konusunda beklentilerinizi aşağıda tutmakta fayda var. 30 Ağustos'ta başlatmayı düşündüğünüz tatiliniz için 29 Ağustos- 30 Ağustos tarihli biletler oldukça pahalı olacaktır; yine de esnek tarihleriniz varsa(+2 gün öncesi ya da sonrası), o zaman şansınız yaver gidebilir.

Bavulu nasıl toplamalı?

Her zaman söylediğimiz gibi, bavul toplamak sanattır. Bavula gereğinden fazla anlam yüklemek ya da adam sendeci tavırlarda olmak, gün sonunda sizi üzer 🙂 Bavulunuzun elinizde olacağı süreyi iyi hesaplamalı, uçak biletinizin kapsadığı bagaj hakkını iyi bilmelisiniz. Bagaj hakkı satın almak zorunda kalacaksanız, özellikle herkesin seyahat halinde olduğu tarihlerde, havaalanına uçuşunuzdan 3 saat önce gitmelisiniz. Uçak biletinizin bagaj hakkı kurallarına dikkat etmenizi öneririz. Bu korkular yüzünden bavulunuzu boş bırakmak ise, gittiğiniz yerde sizi alışveriş masrafına sokacak. Hesap etmesi sizden, hatırlatması bizden.

Uzun uçuşları atlatmak

Türkiye'de en uzun iç hat sefer süresi, 2 saat 35 dakika ile İstanbul-Hakkari arasında gerçekleşiyor. Dünyada en uzun iç hat seferi ise Paris ile Hint Okyanusu'ndaki Reunion adası arasında yapılan 11 saat 10 dakikalık uçuş ile Fransa'nın rekor hanesinde. Uçuş saatlerinin uzunluğunun kaçınılmaz sonucu ise jetlag elbette! Jet-lag yazımızı mutlaka okuyun, onun da çaresi var 🙂

İç hatlarda yolculuk edecekler için durum hoş görünse de, dış hat seferler ile memlekete tatile gelecekler için, uzun uçuşları atlatma önerilerimiz faydalı olacaktır. Uçak biletinizi seçerken ne kadar süre seyahat edebileceğinizi göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Bagaj Hakkı

Genellikle yolcu başına 20 kg. ve altında tek bir bagaja izin verilir; kabin bagajınız ise maksimum 8 kg. ağırlığında olmalıdır. Bavul hazırlama rehberimize göz gezdirmeli, ardından kararınızı vererek, gidiş ya da dönüşte farklı ağırlıklarda olacaksanız, el bagajı ve kayıtlı bagaj hakkımı nasıl öğrenebilirim linkine göz atmalısınız. Uçak biletinizin bagaj hakkı kurallarına dikkat etmenizi öneririz.

Aktarmalı uçuşların püf noktaları

Eğer seyahatiniz aktarmalı uçuş gerektiriyorsa, bekleme süreleri ve rötarlar bunaltıcı olabilse de adı üstünde siz ve bagajınız aktarılmadan, o sefer yapılamaz yani anonsları takip ederek, gecikme ve rötarları gözeterek, stressiz bir yolculuk yapabilirsiniz. Uçak biletinizi alıp, seyahate başlamadan önce tüm aktarma sürelerini hesaplamalı ve programınızı ona göre ayarlamalısınız. Detaylar için lütfen tıklayın.

Yorumlar

yorum