Arnavutluk ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına göre, 90 günü aşmayan süreler ve transit geçiş için vizesiz girebiliyorsunuz. "Hangi transit geçiş noktalarıymış onlar?" derseniz, notunuzu alın; Yunanistan Korfu adası, Makedonya ile Karadağ arasında geçiş noktası olduğu için planlarınızı transit geçiş hakkınızı kullanacak biçimde düzenleyebilir, bir taşla çok kuş vurabilirsiniz 🙂

Arnavutluk için; Unesco Dünya Miras listesine giren noktaları, doğası, tarihi, kültüründen önce yaz aylarında olmamız nedeniye ilk etmek istediğimiz kelam, denizi, deniz tatili imkanları, Adriyatik denizine kıyıları olacak.

Avrupa'nın az bilinen sakin kıyıları

Arnavutluk'un keşfedilmeyi bekleyen Dhermi, Sarande, Vlore gibi muhteşem plajları, Tiran'dan güneye doğru gittikçe karşınıza çıkan, ne yalan söyleyelim en yakını 4 saat mesafede olan plajlar; ancak "Değer mi?" diye sorarsanız cevabımız evet!

Dhermi Plajı

Tiran'dan 3 buçuk saatlik bir yolculukla varacağınız Dhermi Plajı'nda berrak bir deniz, upuzun plaj, sakinlik, kamp atma imkanı hepsi bir arada. Sakinlik arayanlar için sakinlik, macera arayanlar için keşif yürüyüşleri, tüplü dalış turları mevcut. Burası nispeten popüler bölge olduğu için ya hiç para ödemeden kamp atacaksınız ya da geceliği 30 euro civarında kapatacaksınız.

Sarande

Arnavutluk'un Sarande bölgesinin baş şehri, Akdeniz kıyı seridinin göz bebeklerinden biri. Korfu adasıyla paylaştığı İyon denizinde bir körfezde yer alıyor. Tiran'dan 8 saatlik bir yolculukla geleceksiniz ancak değecek. Unesco Dünya Mirası listesinde yerini alan, Butrint National'ı mutlaka görün. Deniz ürünlerinin, restoran ve Ksamil plajlarının tadını çıkarın. Mavi Göz'de dalış yapın ya da yeraltından gelen doğal kaynak suyunun o muhteşem rengini izleyin, fotoğraf çekin hatta mümkünse dünyayı unutun 🙂

Vlore

Tiran'dan kalkan otobüslerle 4 saatlik bir yolculukla ulaşmak mümkün. Otobüs tatsız olur, tren sefası yapalım derseniz o da mümkün. Arnavutluk'un en büyük liman kentinde Mimar Sinan'ın selamını alacağınız Muradiye Cami'ni mutlaka görün, ucuza yiyip için, sahilin tadını çıkarın. Konaklama maliyeti yine Dhermi ile aynı, kamp atabilir ya da geceliği 30 euro civarında kalabilirsiniz.

Yorumlar

yorum