Seyahat etmek özgürleşmek, öğrenmek, dinlenmek, eğlenmek pek çok şeyi bir arada vaad eder. Ancak, planlar genelde iki kişi veya daha kalabalık gruplar için yapılır. Zira yalnızca bizde değil dünyada da hala kadınlar için güvenli seyahat noktaları gibi altı çizilen başlıklar mevcut. Sizin için bu konuyla ilgili 9 efsane ve tek bir gerçeği sunmaktan gurur duyarız:

Oh baby it’s a wild world
Maui-bamboo-jungle-plants-wild

Şarkılardan filmlere içimize yerleştirilen endişe tohumları nedeniyle korkmak üzere yaşıyor kadınlar... Bu nedenle doğrudur, güvenli hissettiğimiz sulardan pek de ayrılmak istemiyoruz ancak eğer dersinize çalıştıysanız, araştırmanızı yaptıysanız ve planlı bir rotaya sahipseniz; her yerde evinizde hissettiğiniz kadar konforlu ve güvende olabilirsiniz.

Yabancı dil bilmeden olmaz
keepcalm

Yalnızca kadınları değil herkesi bağlayan bir sıkıntı olarak yurt dışı seyahatlerinde karşımıza çıkar. Ancak hem kadın hem dil bilmez olunca akıl vereniniz çok olacaktır. Öncelikle gittiğiniz ülkedeki iletişime geçebileceğiniz konsolosluk bilgileriniz cebinizde olmalı. Mümkünse seyahat halindeyken faydalı olabilecek akıllı telefon uygulamaları da işinizi kolaylaştıracaktır. Gittiğiniz ülkenin dilinde merhaba/teşekkürler diyebilmek, mimik ve jestlere yüklenmekse iletişimde her zaman işe yarar!

Yabancılarla sakın konuşma
Little-Red-Riding-Hood

İlkokulda aldığınız bu tavsiye, siz kocaman bir kadınken de alacağınız tavsiyelerden… Bir seyahat hazırlığındaysanız, ormana giren kırmızı başlıklı kızmışsınız gibi davranılması ve tüm kurtların peşinizde olduğuna ikna olmanız an meselesi. Önemli olan içgüdülerinize güvenmek ve herkesin size yabancı olduğu bir yerde kimle iletişime geçip geçmeyeceğinize net olarak karar vermek. Eğer sizi rahatsız hissettiren bir durum olursa, kabalık etmekten çekinmeyin ve yalnızca uzaklaşın.

Tak bir yüzük
Gollum-main

Bunu sahiden yapan var mıdır emin değiliz ancak kendinizi iyi hissedecekseniz mutlaka denemelisiniz. Bir Lord of the Rings durumu yoksa sizi koruyacak olan yalnızca sizsiniz. Yani rahatsız hissettiğiniz an bunu belirtmekten, ortamdan ayrılmaktan ve güvende hissedeceğiniz aksiyonları almaktan çekinmeyin.

Siz hepiniz ben tek
tusuba

Yalnız başına yemek yemekten hoşlanmayan hanımlar sözümüz size, seyahatinizi gerçekleştirmeden önce, kendinizle başbaşa bir akşam geçirin, restoranda yemek yiyin, sinemaya gidin ve bunun nasıl hissettirdiğini anlayın. Üstelik seyahatiniz sırasında hostelleri değerlendirecekseniz, mutlaka yemekte size eşlik edecek birileri olacaktır.

Tamamen yalnız olacaksın
independent-woman-copy1

Tek başına olmakla yalnızlık aynı şey değil dersek ne düşünürsünüz? Tek başına çıkılmış bir keşif sizi hem kendinize hem dünyaya yakınlaştıracak. Bu başlı başına bir deneyim… Üstelik mutlaka sizin gibi sırt çantalı turistlerle tanışacak ve çok hoş arkadaşlıklar edineceksiniz. Tek başına çıktığı seyahatlerden yerel halkla ya da diğer turistlerle arkadaşlık kurmadan dönen görmedik. Söz!

Yalnız seyahat ediyorsun yoksa ayrıldınız mı?
woman alone

Yalnız seyahat etmek, bekar olduğunuz ya da sevgilinizden ayrıldığınız anlamına gelmemeli. Eğer eşiniz, sevgiliniz planlarınıza dahil olmak istemiyorsa anlayışla karşılamalı ancak planlarınızı ertelememelisiniz. Sonuçta eve, baş kahramanı siz olan, güzel hikayelerle döneceksiniz!

İsterse çamurdan olsun
catfight11

Yeter ki yalnız çıkmayayım diyorsanız elbette siz bilirsiniz. Tanımadığınız ya da aslında zevkler itibarıyla hiç uyuşamadığınız biriyle çıktığınız seyahat eziyetli geçecektir. Bizden söylemesi.

Ben asla yapamazdım
girilmez

Bunu sıkça duyabilirsiniz… Tamam onlar yapamasın ama siz yapın… Alıştırma turları için Avrupa’dan başlayın mesela sonra gezip gördükçe keşfetmenin büyüsü daha büyük planlara sizi yöneltecektir. Kadınların güvenle seyahat edebileceği ilk beş ülkede; Danimarka, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, Finlandiya'nın yer aldığını biliyor muydunuz?

Peki tek gerçek nedir?
Gerçek şu ki, tek başına seyahat etmek; birilerini bulamadığınız için yaptığınız bir şey değildir. Son derece aydınlatıcı bir deneyimdir hatta... Kendiniz ve çevreniz hakkında yeni şeyler öğreneceğiniz hatta büyük kararlar alıp size yön verebilecek bir deneyimdir. Unutmayın, tek başınalığın gerginliği kapıdan adımınızı atana kadar sürecek!

Yorumlar

yorum