Yalnız seyahat etmek herkesin harcı... Özellikle gençseniz, kadınsanız; durduranınız çok olacak; yine de şu mükemmel dünyayı görmek için değmez mi? İşte sizin için yalnız gezenlerin deneyimlerinden derlediğimiz, hem yalnız hem mutlu hem güvenli seyahatin 7 yolu!

Basitlik ve sadelik, güvende olmanın anahtarı

Ucakbiletinizi aldıktan sonra başlayın yolculuğa... Yanınıza aldığınız çantadan, üzerinizdeki kıyafetlere, telefonunuzdan teknik ekipmanlara kadar, yanınıza aldığınız herşeyin basit olmasına, markaların bağırmamasına dikkat edin. Üzerinizde para eder şeyler olduğu izlenimi yaratmamanız önemli.

Tamamen kaybolmaktan kaçının

"İnsan neden kaybolsun isteyerek?" demeyin 🙂 Seyahat etmenin onda dokuzu kaybolmak, yeniden rotalar düzenlemek ve karşınıza çıkanlarla baş etmektir. Ancak, yalnız seyahat ederken, gününüzü, rotanızı planlayıp; kaybolma ihtimallerinizi hesaba dahil ederek, kontrollü olmayı öğrenmelisiniz. Gün sonunda yalnız ve tamamen kaybolmuş olma fikri hele ki internet, telefon da çekmiyorsa heyecanlı deneyimlere değil; gergin anlara yol açabilir.

Yediklerinize odaklanın, iyi yiyeceğin peşinde olun

Seyahatte yemek en önemli konu hatta seyahat etmenin nedenlerinden biri belki de... Yalnız gezerken ise, sağlıklı ve güvende kalmak çok önemli. Sağlıklı kalmak için, yiyip içtiklerinize dikkat etmelisiniz zira yalnızken size bakacak, sizi hastaneye taşıyacak kimse yok... O nedenle, eğer bütçeniz de kısıtlı ise, marketler, kaldığınız yerin mutfağı ilk seçenekleriniz olsun. Birinde standart güvenli gıda, diğerinde ise sizin sorumluluğunuzu alabilecek yetkililer olacaktır.

Gitmek kolay, peki hedefiniz neydi?

Uucakbiletinizi aldınız ve sizi harekete geçiren şeyi yaptınız; peki bir misyonunuz var mıydı? Sizi oraya gitmek için harekete geçiren, aklınıza ilk düşüren şey neydi? O müzeyi görmek mi, o denize koşmak mı, o parkın fotoğraflarını çekmek mi? Mutlaka gerçekleştirin, nasıl hafiflemiş hissedeceğinizi göreceksiniz.

İletişim kurun, nasıl yapacağınızı bilmeseniz de

İletişim bazen kelimelere bile ihtiyaç duymuyor ama insanlar birbirine duyuyor. Selamlaşmak, bir basit gülümsemeyle de mümkün. Göreceksiniz ki, insanlar da sizinle iletişime geçmek için çaba harcayacak ve sizin hikayenizi merak edecekler. Gittiğiniz yeri, özel kılan aslında oralılar... Davranışlarını, alışkanlıklarını gözlemleyecek, bir kısmını denemek, özünde neler yattığını bilmek isteyeceksiniz. Öğrenmekten çekinmeyin.

Günlük tutun

Bu seyahate yalnız çıkmanızın nedeni, kendinizle yalnızca kendinizle birlikte zaman geçirmekti (en azından en önemlilerinden biri :). Bu durumda,  bir minik günlükle yola çıkın. Ucakbiletinizi aldığınız andan başlayarak yaşadıklarınızı, gördüklerinizi, sizi etkileyen herşeyi ve en çok da düşünceleri, hisleri not almaya başlayın. İçine fişleri, müze biletlerini, fotoğrafları ekleyip tam bir seyahat günlüğü haline getirmenizi tavsiye ederiz.

İstemediğinizde hayır deyin

Yeni insanlarla tanışmak harika, hatta kaldığınız hostelde birlikte yemek yemek, ertesi gün gidilecek noktaya gitmek için birlikte hareket etmek eğlenceli olabileceği gibi; eğer yalnız deneyimlemek istediğiniz bir durum söz konusuysa, hayır demekten çekinmeyin. Biraz kötü hissettirse de, davetinizden çok mutlu oldum ama bunu yalnız yapmayı planlamıştım, umarım tekrar karşılaşırız demenin keyfi de paha biçilmez olacak.

 

Şimdi bir ucakbileti alın ve yalnız seyahatin tadına varmak için ilk adımı atın. Dünyayı keşfedin, emin olun kendinizi bulacaksınız.

Yorumlar

yorum