Ankara, Türkiye’nin herhangi bir şehri ile kıyaslamanın kifayetsiz kalacağı karakteristik bir başkent. Öncelikle siyasilerin, büyükelçiliklerin ciddi yüzüyle sonra da bir öğrenci şehri olmasının getirdiği dinamik yüzüyle sofistike ve entelektüel bir şehir. Ankara’da mutlaka görmeniz gereken yerleri saymadan önce hareketli sokakları, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Anıt Kabir ile gezi programınıza koşulsuz dahil etmeniz gereken bir şehir olduğunu belirtmek isteriz.

En ucuz Ankara uçak bileti için ucakbiletiniz.com'da Ankara uçak bileti arayın, karşılaştırın ve güvenle satın alın!

Kızılay Meydanı

Kızılay-Meydanı

Adeta Ankara'nın buluşma noktası zira buraya yolunuz düşmeden Ankara'da yolculuk etmek zor...

Türkiye’nin sayılı meydanlarından Kızılay, iş dünaysı ve devlet bürokrasisinin önemli bir merkezidir. Bu, günün her saati yaşayan meydanda, bir çok alışveriş merkezleri, kafeler, barlar, sanat ve kültür merkezi bulunmaktadır. Ankara’yı gördüm demek için, Konur ve Karanfil Sokakları, Sakarya ve Ulus bölgeleri ile Kızılay Meydanı’nı mutlaka gezmelisiniz.

Aqua Vega Akvaryum

ankara-aqua-vega

Belki üstümüzden vatozlar geçer... Gözlerinizi dört açmanız yeterli çünkü burda binlerce tür balık sizi bekliyor...

Evet, Ankara’da deniz yok ama Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nınsa ikinci akvaryumu Ankara’da! Üstelik, 10 binden fazla balık-deniz canlısı ve binlerce türü bulabileceğiniz alanda, sizi çevreleyen su altı dünyasına dalın!

Atatürk Orman Çiftliği

atatürk-orman-çiftliği

Çiftliğin tadını bahar aylarında çıkarın...

Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilen 52 bin dönümlük arazi üzerine kurulu, kendisinin talimatıyla kurulan çiftlik sayesinde, Türk tarımına öncülük etmiş bir yapıdır. Bugün Ankaralıların nefes almak için seçtiği, bizlerin de ürünleriyle tadına vakıf olduğumuz bu sosyo kültürel deneyimi mutlaka yaşayın. Dondurmasından yemeden dönmeyin!

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Avrupa'nın en iyi müzesi ödüllü Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara'yı ziyaret için tek başına yeterli bir sebep

Paleolitik Çağ ve sonrasının en büyük temsilcisi olan 1997 yılında Avrupa'nın en iyi müzesi ödülünü alan müzede; özel sergiler, kültür sanat eğitimleri ve çeşitli el işi atölyeleri faaliyet gösteriyor. 1921 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla Ankara Kalesi'nin Akkule bölgesinde Hitit Dönemi eserleri toplanarak hayata geçmiş ve ilerleyen dönemde Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Hanı isimli tarihi binaları da bünyesine katarak genişlemiştir.

Anıtkabir

Anıtkabir

Atatürk'ün huzuruna ziyaretçileri hazırlayan Aslanlı Yol...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e adanmış bir anıt mezardır. İsmet İnönü'nün de mezarı buradadır. 1953 yılında tamamlanan Anıtkabir, Osmanlı, Selçuklu ve Cumhuriyet döneminden izler taşır ve Cumhuriyet döneminin en önemli eserlerindendir. Şimdiki adıyla Anıttepe (eski adıyla Rasattepe)'nin eski çağlarda da mezar olarak kullanıldığı ve buradan çıkan buluntuların Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilendiğini de hatırlatalım. Aslanlı Yol ile sizi karşılayan Anıtkabir; Barış Parkı, Anıt Blogu ve Tören Alanı olmak üzere 3 bölümlden oluşur. Ziyaret saatleri için lütfen tıklayın.

Yorumlar

yorum