İstanbul hakkında söylenecekler bitmez ancak İstanbul keşif ister... Hangi maksatla gelmiş olursanız olun, kalbinizi kazanır. Hatıralarınızda nadide bir yer edinmeden sizi bırakmaz...

En ucuz İstanbul uçak bileti için ucakbiletiniz.com'da İstanbul uçak bileti arayın, karşılaştırın ve güvenle satın alın!

İki kıta arasında

Tarihte 300'den fazla topluma ev olmuş bu şehir elbette tarihi dokusuyla sizi büyüleyecek. Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren, sürekli koşturan ve yaşayan bu şehrin sokaklarında yürüyüp, yemeklerinden tadıp, gün batımını görmeden hele çay bahçelerinde dinlenmeden İstanbul'dan ayrılmamalısınız. İki kıtayı ayrı ayrı keşif için vaktiniz olmasa bile bir vapur yolculuğuyla boğazı ve iki kıtayı izlemenin keyfini yaşamalısınız.

İstanbul'da görmeden dönerseniz pişman olacağınız yerler

İstanbul'un sunduklarından yalnızca bir kısmını sizin için listeledik, tavsiyemiz hepsini denemeniz yönünde ancak İstanbul'a gelmek için bahaneler listesi olarak da kullanabilirsiniz:)

Ayasofya

Ayasofya

İlahi Bilgelik anlamına gelen adına yakışır bir ihtişam... Dünyanın en uzun süre ibadethane olarak kullanılmış sayılı yapılarından Ayasofya.

Dünyanın en eski katedrali Ayasoya’nın anlamı ilahi bilgeliktir. 15 yy kadar ibadet yeri olarak kullanılan Ayasofya, 1453’ten-1935’e kadar cami olarak kullanılmıştir. 1935 yılından bu yana ise müze olarak korunmaktadır.

Ayasofya’yı bugünkü son haline getiren önemli dokunuşlar, Osmanlı Dönemi baş mimarı, Mimar Sinan tarafından gerçekleştirilmiştir. Daha önce iki kere yıkılıp tekrar yapılan Ayasofya, Mimar Sinan’ın binaya eklediği istinat duvarlarından sonra hiç çökmemiştir. Yapılan restorasyon çalışmaları ile korunmaktadır. Geniş kubbe ve tonozların, mozaiklerin hikayesine tanık olmalı ve Bizanslıların dünayda tek (singulariter in mundo) dediği bu yapıyı kendiniz görmelisiniz.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Bâb-ı Hümâyûn, Saltanat Kapısı...

Osmanlı İmparatorluğu’da devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı Padişahlarının yaşadığı saraydır. Tarihi yarımadanın yani Marmarma Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında kalan İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu’nda kurulmuştur. 1924’ten bu yana Müze olarak korunmaktadır. Zamanında devlet kapısına işiniz düştüğünde sarayın anıtsal girişi Ayasofya'nın arkasında bulunan Bâb-ı Hümâyûn'u kullanabilirdiniz. Elbette, Divan-ı Hümâyûn toplantılarına katılacak devlet erkanı da bu kapıyı kullanır ve özel merasimler burada yapılırdı. Siz de eski günlerin hatırına bu kapıdan uzanıp 1. ve 2. avluya geçip Saray-u Hümâyûn ve İç Saray'a devam edebilirsiniz. Hakkıyla bir gezinti yapmak için bir gününüzü ayırmanızı öneririz.

Pierre Loti Tepesi

pierre loti

Pierre Loti Tepesi'nde bir bahar günü...

Eyüp'te Haliç'e nazır bir manzara eşliğinde güzel bir çay içip seyre dalabileceğiniz bu çay bahçesi adını Türk dostu Fransız yazar Pierre Loti'den alır. Sık sık bu tepedeki kıraathaneye gelmesiyle bilinen Pierre Loti, 1920 yılından bu yana İstanbul Şehri Fahri Hemşehrisi olarak kabul edildi. Bu mekanı bizden değil de, İstanbul'a gönül vermiş bir Fransızın tavsiyesi olarak kabul edin...

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı'da olağan bir yoğunluk...

Orhan Veli, Kapalı Çarşı kapalı kutu demiş... Gerçekten de öyle burada yalnızca gezip görmeye 3 saat, alışverişe ise günler harcayabilirsiniz. Dünyanın en eski bankası, en büyük ve en eski alışveriş merkezi olan Kapalı Çarşı ya da diğer adıyla Grand Bazaar günde 300.000 - 500.000 arası ziyaretçi ağırlamakta. El halıları ve mücevherat gibi geleneksel Türk sanatının en güzel örnekleri kalite belgeleri ile satılıyor ve dünyanın her tarafına gönderiliyor. Halı ve mücevheratın yanında meşhur Türk işi gümüşten yapılmış eserler, bakır, bronz hediyelik ve dekoratif eşya, seramik, oniks ve deriden mamul Türkiye hatıraları ve tatlarına bir yolculuk yapabilirsiniz.

Kız Kulesi

kız kulesi

Boğazdaki gemileri gözetlemeden romantik hikayelere, deniz üstü bir yolculuk Kız Kulesi...

Hakkında pek çok hikaye duyabileceğiniz Salacak kıyısında yer alan Kız Kulesi, Üsküdar'da Bizans devrinden kalan tek eserdir. Üsküdar ve Ortaköy'den sandallarla ulaşabileceğiniz Kız Kulesi'nde 200 adımda tüm Boğaz'ı gezip görmeniz mümkün. İstanbul'un bu benzersiz yerleri dışında sizi çağıran noktalarına kulak kesilin ve bu çağrıyı takip edin. Keşfettiğiniz mekanları, tatları bizimle paylaşmayı da eksik etmeyin 🙂

Yorumlar

yorum