Bir Amazon kadını Smyrna’dan adını alan İzmir, bugün Türkiye’nin en kalabalık 3. şehri. Bu şehirde yine tarihin izlerini sürerek, sizi, mavi ile yeşilin bolca buluşacağı rotalara davet ediyoruz.

En ucuz İzmir uçak bileti için ucakbiletiniz.com'da İzmir uçak bileti arayın, karşılaştırın ve güvenle satın alın!

Smyrna Antik Kenti-Agora

Agora

Amazon kadını Smyrna'dan adını alan, İyonya'nın incisi İzmir...

Dünyanın en zengin Yunanca duvar yazı (graffiti) koleksiyonunu görmek ve tarih turizminin önemli akslarından birinde bulunmak için kaçırılmaz bir fırsat.

İzmir Tarihi Asansör

İzmir-tarihi-asansör

Mithatpaşa'dan Halilrıfatpaşa'ya asansör kalkıyor...

Birbirleri arasında 58 metre bulunan Mithatpaşa Caddesi ile, Halilrıfatpaşa Caddesi'nin arasında işleyen iki asansörü barındıran asansör kulesidir. 1907 yılında Nesim Levi tarafından yaptırılan asansörden önce 155 basamakla ulaşılan iki semt arasında hızlı ve kolay ulaşımı sağlamak üzere yapılmıştır. 1992 yılında restore edilen asansörden körfez manzarasını mutlaka görmelisiniz.

Şirince

Şirince

Şirince'den tablo yapıp asılacak manzaralar...

Sit alanı ilan edilen Şirince doğası ve dokusuna sadık kalınarak yapılan restorasyon çalışmaları ile korunmuş. Alışveriş ve yeme-içme diyince yine yöresel güzellikleri yakalamak mümkün. Özellikle kahvaltıdan sonra kahve ile ikram edilen şirince şaraplarının tadı damağınızda kalacak.

Alaçatı

Alaçatı

Alaçatı'nın taş evleri ve mavi aşı boyalı kapıları...

Her adım attığım her bakındığım sokakta içim açılsın, yeme-içme alternatifleri başımı döndürsün, yazın en sıcak gününde bile rüzgar essin derseniz Alaçatı sizin kaleminiz. Dar sokaklarındaki cafe-restoranlar lezzet vaadederken, eskicileri karıştırmak, giyim alışverişinde büyük şehirleri aratmayacak çeşide sahip olmak ve gece hayatının tadını çıkarmak için birebir. Hele Cumartesi gününe denk geldiyseniz ve pazar seven biriyseniz lokal alışverişe doyabilirsiniz. En az iki gününüzü sörfe ayırmalı bizden hatırlatması!

Foça

siren kayalıkları

Sirenlerden ve foklardan iz yok ama kimbilir...

Adını, adalarında yaşayan foklardan alan Foça, doğal dokusu bozulmadan korunmuş kasabalardan. Bu antik sahil kasabasında sizi tarihle buluşturan ilk noktalardan biri de Siren Kayalıkları olacak. Taze balıkları, çarşısı ve deniziyle size klasik ege tatlarını yaşatacak Foça'da bir gününüzü dalış merkezi için ayırmalısınız.

 

Yorumlar

yorum